آمار

کاربران حاضر: 0
بازدیدکننده امروز: 10
بازدید امروز: 35
بازدید کننده دیروز: 31
بازدید دیروز: 75
کل بازدیدکنند‌گان: 32244
کل بازدید ها: 100593

 

به استناد اطلاعيه جوي شماره ۱۷ مورخ ۲۳/۵/۹۵ اداره كل هواشناسي استان بر اساس تحليل آخرين نقشه هاي پيش يابي هواشناسي :

 • وزش بادهای ۱۲۰ روزه (سرعت باد ۶۵ تا ۷۵ کیلومتر در ساعت) همچنان تا اواخر هفته تداوم دارد. پیش بینی میشود از فردا یکشنبه بر سرعت باد افزوده شده و برا سه شنبه سرعت باد تا حدود ۹۰ کیلومتر در ساعت انتظار میرود. طی این مدت گرد وخاک سبب کاهش دید، کاهش کیفیت هوا و در نقاط مرزی منطقه سیستان سبب توفان گرد و خاک و کاهش شدید خواهد شد.
 • در نواحی مرکزی و برخی نقاط جنوبی استان بعد از ظهر ها علاوه بر افزایش غبار، وزش باد نسبتا شدید و گرد وخاک انتظار میرود.
 • دریای عمان به ویژه در نواحی شرقی تا اواخر هفته همچنان مواج میباشد.

 

 


به استناد اخطاريه جوي شماره ۴ مورخ ۱۰/۵/ ۹۵ و پيرو اطلاعيه جوي شماره ۱۶ مورخ ۷/۵/۹۵ :

 1. از روز دوشنبه تا چهارشنبه سرعت وزش باد در سيستان بيشتر شده و در برخي ساعات طوفان و گرد و خاك و كاهش شديد ديد و كاهش كيفيت هوا و حركت شنهاي روان در مناطق مستعد رخ خواهد داد. ( بيشينه سرعت وزش باد بين ۸۰ تا ۹۵ كيلومتر بر ساعت)
 2. طي اين مدت به ويژه روزهاي سه شنبه تا پنج شنبه در نواحي مركزي و جنوبي و نوار غربي استان علاوه بر افزايش ميزان گرد و غبار ، در برخي نقاط وزش باد نسبتاً شديد بوده و در محور زاهدان – بم ، ايرانشهر – بم و ايرانشهر – رودبار احتمال اختلال موقتي تردد جاده اي وجود دارد.

بارشهاي سامانه مونسون كماكان امروز در بعد از ظهر و شب در نيمه جنوبي استان تداوم خواهد يافت و اما از فردا دوشنبه اين سامانه از استان خارج خواهد شد.


به استناد اطلاعيه جوي شماره ۱۶ مورخ ۷/۵/۹۵ اداره كل هواشناسي استان( ويژه بادهاي ۱۲۰ روزه) بر اساس تحليل آخرين نقشه هاي پيش يابي هواشناسي و با توجه به الگوي فشار هوا در منطقه شرق كشور و قرار داشتن در فصل بادهاي ۱۲۰ روزه :

 1. از امروز تا چهارشنبه هفته آينده در شمال استان و به ويژه منطقه سيستان به علت تشديد سرعت وزش باد ، خيزش گرد و خاك ، كاهش ديد و كاهش كيفيت هوا و در نقاط مستعد حركت شنهاي روان پيش بيني مي شود.
 2. روزهاي دوشنبه تا چهارشنبه اوج شدت وزش باد را در منطقه سيستان خواهيم داشت. انتظار داريم بيشينه سرعت وزش باد حدود ۸۰ تا ۱۰۰ كيلومتر بر ساعت برسد كه در برخي نواحي منطقه سيستان سبب طوفان و گرد و خاك و كاهش شديد ديد خواهد بود.
 3. در زاهدان ، نواحي مركزي ، نوارغربي ، مرز شرقي طي اين مدت شاهد وزش باد با شدت كمتر و افزايش غلظت غبار خواهيم بود. اوج شدت وزش باد و گرد و خاك براي روزهاي دوشنبه ، سه شنبه و چهارشنبه اتفاق خواهد افتاد كه گرد و خاك حاصل از وزش باد شديد سبب كاهش شديد ديد و اختلال در تردد جاده اي خواهد شد.

تقويت جريانات شمالي موجب تضعيف موج گرما و كاهش تدريجي ۲ تا ۶ درجه اي دما در استان تا اواخر هفته آينده خواهد شد. لازم به ذكر است كه كماكان فعاليت سامانه بارش زا و مخاطرات آن شامل طوفان تندري و رعد و برق و صاعقه و تندباد شديد و سيلاب و … تا دوشنبه هفته بعد به ويژه در نواحي مركزي و جنوبي استان تداوم داشته و درياي عمان نيز طوفاني و مواج مي باشد


به استناد اطلاعيه جوي شماره ۱۵ مورخ ۲/۵/۹۵ اداره كل هواشناسي استان بر اساس تحليل آخرين نقشه هاي پيش يابي هواشناسي و فعاليت سامانه مونسوني در مرزهاي دريايي ، جنوب و جنوب شرق كشوراز فردا يكشنبه مورخ ۳/۵/۹۵ تا پايان هفته با تضعيف گراديان فشاري شمال استان و كاهش بادهاي شمالي امكان نفوذ رطوبتي مونسوني از سمت جنوب تا نواحي مركزي استان ميسر شده و لذا ناپايداري جوي همراه با رگبار باران و رعد و برق و تندباد موقتي خواهيم داشت بنابراين:

 1. انتظار داريم از بعد از ظهر امروز تا روزهاي پاياني هفته جاري شاهد رشد ابر ، رگبارهاي پراكنده باران ، رعد و برق و تند باد موقتي در نيمه جنوبي و ارتفاعات نواحي مركزي استان باشيم.
 2. سه روز پاياني هفته با توجه به نفوذ بيشتر جريانات گرم و مرطوب ، وسعت و ميزان بارندگيها خصوصاً در نيمه جنوبي و جنوب شرق استان ( به ويژه شهرستانهاي سراوان ، ايرانشهر ، قصرقند ، سرباز ، راسك ، نيكشهر وتوابع ) بيشتر بوده و از اين رو جاري شدن روان آب ، آبگرفتگي معابر عمومي و سيلابي شدن رودخانه ها و مسيلها ، محتمل مي باشد.
 3. درياي عمان كماكان مواج و متلاطم بوده و در روزهاي پاياني ارتفاع موج به ۴ متر خواهد رسيد.

لايروبي و رفع انسداد مسير رواناب ها به منظور پيشگيري از آبگرفتگي معابر ضروري مي باشد.

 


پيرو اطلاعيه جوي شماره ۱۵ مورخ ۲/۵/۹۵ و به استناد اخطاريه جوي شماره ۳ مورخ ۵/۵/۹۵ اداره كل هواشناسي استان با توجه به استمرار فعاليت سامانه بارشي مونسون تا اواسط هفته آينده و با توجه به افزايش شرايط رطوبتي و ناپايداري جوي در استان :

 1. كماكان وقوع طوفان تندري ، رگبار باران ، رعد و برق و تندباد شديد از بعد از ظهر  سه شنبه تا دوشنبه هفته آينده از سواحل تا ارتفاعات نواحي مركزي استان پيش بيني   مي شود.
 2. فعاليت اصلي سامانه بارش زا در شهرستانهاي سراوان ، سيب و سوران ، ايرانشهر ، بزمان ، راسك ، سرباز ، قصرقند ، مهرستان ، نيكشهر ، كارواندر و ايرندگان خاش و توابع آنها مي باشد كه طي روزهاي سه شنبه ، چهارشنبه و شنبه از وسعت و شدت بيشتري برخوردار مي باشد.
 3. رگبارهاي كوتاه مدت ولي با شدت زياد كه به صورت موضعي بر سطح حوزه هاي كوچك مي بارد دربسياري مواقع سبب طغيان هاي خيلي تند وسريع مي شود وآبگرفتگي معابر ،سيلاب و در پي آن تخريب جاده ها و راههاي عشايري و روستايي را در پي دارد.
 4. رعد و برق و صاعقه ، تندبادهاي شديد موقتي خصوصاً در بعد از ظهرها و شب منجر به بروز خسارت در حوزه زيرساختها و تاسيسات برقي و احتمال تلفات جاني مي شود.

 


به استناد اطلاعيه جوي شماره ۱۳  مورخ ۱۸/۴/۹۵ اداره كل هواشناسي استان ، براساس تحليل آخرين نقشه هاي پيش يابي هواشناسي و با توجه به الگوي فشار هوا در منطقه شرق كشورهمراه با تداوم وزش بادهاي ۱۲۰ روزه سيستان :

 1. از ابتداي هفته تا پايان هفته در شمال استان و به ويژه منطقه سيستان به علت تشديد سرعت وزش باد ، خيزش گرد و خاك ، كاهش ديد و كاهش كيفيت هوا و در نقاط مستعد حركت شنهاي روان پيش بيني مي شود.
 2. انتظار داريم روزهاي شنبه و يكشنبه بيشينه سرعت وزش باد به حدود ۸۰ تا ۱۰۰ كيلومتر بر ساعت برسد كه در برخي نواحي منطقه سيستان سبب طوفان و گرد و خاك و كاهش شديد ديد خواهد شد.
 3. مجدداً در سه روز پاياني هفته حتي با شدت بيشتر وزش باد شديد و طوفان و گرد و خاك را در شهرهاي شمالي خواهيم داشت.
 4. در نواحي مركزي ، نوار غربي ، مرز شرقي و جنوب شرق استان هم اوج شدت وزش باد و گرد و خاك براي روز يكشنبه اتفاق خواهد افتاد كه گرد و خاك حاصل از وزش باد شديد سبب كاهش شديد ديد و اختلال در تردد جاده اي خواهد شد. ضمناً روزهاي پاياني هفته هم در اين مناطق شاهد وزش بادهاي شديد گرد و خاك و در برخي نقاط شاهد طوفان گرد و خاك خواهيم بود.

 

به استناد اخطاريه جوي شماره ۱ ويژه هواشناسي دريايي  مورخ ۶/۴/۹۵ اداره كل هواشناسي استان ، براساس تحليل آخرين نقشه هاي پيش يابي هواشناسي و شروع فعاليت اولين سامانه مونسوني در مرزهاي دريايي جنوب و جنوب شرق كشور  :

از روز سه شنبه مورخ ۸ تير ۹۵ تا اوايل هفته آينده درياي عمان متلاطم و توفاني پيش بيني مي شود. با توجه به پيش بيني ارتفاع موج حدود ۳ تا ۴ متر در سواحل نزديك استان و بيش از ۴ متر در نواحي شرقي و جنوبي درياي عمان و همچنين وقوع توفان هاي تندري شامل رگبار شديد باران و رعد و برق و تندباد روي دريا توصيه مي شود تمهيدات لازم جهت جلوگيري از عمليات دريايي و صيادي طي مدت مذكور صورت گيرد.


به استناد اطلاعيه جوي شماره ۱۱  مورخ ۳۰/۳/۹۵ اداره كل هواشناسي استان ، با توجه به الگوي فشار هوا در منطقه شرق كشور و براساس تحليل آخرين نقشه هاي پيش يابي هواشناسي و تداوم وزش بادهاي ۱۲۰ روزه سيستان :

 1. تا پايان هفته در شمال استان به ويژه منطقه سيستان به علت تشديد سرعت وزش باد ، خيزش گرد و خاك ، كاهش ديد و كاهش كيفيت هوا و در نقاط مستعد حركت شنهاي روان پيش بيني مي شود.
 2. در سه روز پاياني هفته جاري اوج سرعت و شدت وزش باد را خواهيم داشت و پيش بيني سرعت وزش باد به حدود ۸۰ تا ۱۱۰ كيلومتر بر ساعت ميرسد كه در برخي نواحي منطقه سيستان سبب طوفان گرد و خاك خواهد شد.
 3. در نواحي مركزي ، نوار غربي و بر روي كوير لوت و جاده زاهدان – شورگز – بم وزش باد قابل ملاحظه خواهد بود بطوريكه از سه شنبه تا پايان هفته در اين مناطق گرد و خاك حاصل از وزش باد شديد سبب كاهش شديد ديد و اختلال در تردد جاده اي و ريلي خواهد شد.
 4. در سطح استان از روز چهارشنبه با تشديد جريانات شمالي كاهش بيشتر دماي هوا انتظار مي رود.
 5. درياي عمان كماكان مواج و متلاطم بوده و ارتفاع امواج در نواحي شرقي و جنوبي دريا به سه تا چهار متر مي روسد.

به استناد اطلاعيه جوي شماره ۱۰  مورخ ۲۳/۳/۹۵ اداره كل هواشناسي استان و پيرو اطلاعيه جوي شماره ۹ مورخ ۱۸/۳/۹۵ و براساس تحليل آخرين نقشه هاي پيش يابي هواشناسي :

 1. از روز سه شنبه مورخ ۲۵/۳/۹۵ تا پايان هفته مجدداً در شمال استان بويژه منطقه سيستان به علت تشديد سرعت وزش باد ، خيزش گرد و خاك ، كاهش ديد و كاهش كيفيت هوا و حركت شنهاي روان در مناطق مستعد پيش بيني مي شود.
 2. طي اين مدت در نواحي مركزي و نوار شرقي استان نيز افزايش گرد و غبار و در برخي ساعات وزش باد نسبتاً شديد انتظار مي رود.
 3. در مدت مذكور و بخصوص دوشنبه شب و روز سه شنبه روي كوير لوت و جاده زاهدان-بم وزش باد شديد پيش بيني مي شود و گرد و خاك حاصله سبب كاهش شديد ديد و اختلال در تردد جاده اي و ريلي خواهد شد.
 4. با توجه به ايام پديده مونسون ، وزش باد روي درياي عمان شديد بوده و دريا بويژه در بخشهاي شرقي و جنوبي متلاطم پيش بيني مي شود. ارتفاع امواج در جنوب عرض جغرافيايي ۲۴ درجه حدود ۴ متر خواهد بود.
 5. از روز چهارشنبه تا اواسط هفته آينده دماي هوا در نواحي شمالي و مركزي استان حدود  ۴ تا ۷ درجه كاهش مي يابد.
مدیرکل محترم مدیریت بحران
تقویم شمسی
مهر ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« شهریور    
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰  
پیوند ها